News Portal

 • वितरणयोग्य नाफामा मुक्तिनाथले १२ वाणिज्य बैंकलाई पछाडि पार्दै

  आर्थीकसंसार संवाददाता१८ माघ, २०७७
  १७६८ पटक
  १८ माघ, २०७७

  काठमाडौं । मुक्तिनाथ विकास बैंकले चालु आर्थिक वर्षको पहिलो ६ महिनामा ५२ करोड ५५ लाख रूपैयाँ वितरणयोग्य नाफा आर्जन गरेको छ । उक्त नाफा गत आर्थिक वर्षको सोही अवधिको तुलनामा ५२ प्रतिशत अर्थात १८ करोड २५ लाख रूपैयाँ बढी हो । आर्थिक वर्ष २०७६/७७ को पुस मसान्तसम्ममा यस बैंकले ३४ करोड ३० लाख रुपैयाँ वितरणयोग्य नाफा गरेको थियो ।
  वितरणयोग्य नाफामा मुक्तिनाथ विकास बैंकले १२ वटा वाणिज्य बैंकलाई जितेको छ । वाणिज्य बैंकहरुको चुक्ता पुँजी ८ अर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी छ भने यस बैंकको चुक्ता पुँजी ४ अर्ब ८१ करोड रुपैयाँ छ ।
  १२ वटा बैंकको वितरणयोग्य नाफा ९ करोड रुपैयाँदेखि ५० करोडको बीचमा रहेको छ । पुस मसान्तको रिपोर्टअनुसार लक्ष्मी बैंक, नेपाल इन्भेष्टमेन्ट बैंक, नेपाल बंगलादेश बैंक, माछापुच्छ्रे बैंक, एनसीसी बैंक, हिमालयन बैंक, बैंक अफ काठमाण्डू, सेन्चुरी कमर्सियल बैंक, सनराईज बैंक, नेपाल एसबिआई बैंक, सिद्धार्थ बैंक र सिभिल बैंकको खुद नाफाभन्दा मुक्तिनाथ विकास बैंकको वितरणयोग्य नाफा बढी देखिएको छ । समीक्षा अवधिमा मुक्तिनाथ विकास बैंकको अधिकांश सूचकमा सुधार भएको छ । बैंकले चालु आवको पहिलो ६ महिनामा ६१ करोड ५५ लाख रुपैयाँ खुद नाफा आर्जन गरेको छ । उक्त नाफा गत आर्थिक वर्षको सोही अवधिको तुलनामा ३० प्रतिशत बढी हो । आर्थिक वर्ष २०७६/७७ को पुस मसान्तसम्ममा यस बैंकले ४७ करोड २५ लाख रुपैयाँ खुद नाफा गरेको थियो ।
  मुक्तिनाथको वासलात पुस मसान्तसम्ममा ८३ अर्ब ६९ करोड रुपैयाँ बराबर भएको छ । रिर्जभसहित बैंकको पुँजी कोष ६ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ छ । यस विकास बैंकले सर्वसाधारणबाट ७५ अर्ब ८७ करोड रुपैयाँ निक्षेप परिचालन गरेको छ भने ५८ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ कर्जा प्रवाह र १२ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ विभिन्न क्षेत्रमा लगानी गरेको छ ।
  नाफामा बृद्धिसँगै बैंकको प्रतिसेयर आम्दानी पनि वृद्धि भएको छ । प्रतिसेयर आम्दानी २५ रुपैयाँ ५९ पैसा रहेको बैंकले प्रकाशित गरेको वित्तीय विवरणमा उल्लेख गरिएको छ । गत वर्ष यस्तो आम्दानी १९ रुपैयाँ ६४ पैसा थियो । बैंकको अन्य वित्तीय परिसूचकहरु पनि सन्तुलित रहेका छन् । पुँजी प्रयाप्तता अनुपात ११.८९ प्रतिशत रहेको छ । यो अंक ११ देखि १३ प्रतिशत हुनुलाई राम्रो मानिन्छ । त्यस्तै बैंकको खराव कर्जा शुन्य दशमलव ३० प्रतिशत छ । खराब कर्जा जति थोरै भयो त्यति बैंक राम्रो हुन्छ ।
  बैंकको कष्ट अफ फण्ड पनि वाणिज्य बैंकहरुसँग प्रतिस्पर्धी रहेको छ । पुस मसान्तमा बैंकको कष्ट अफ फण्ड ६.२४ प्रतिशतमा झरेको छ । एक वर्षअघि ८.६१ प्रतिशत थियो । कष्ट अफ फण्ड सस्तो हुँदा बैंकले सस्तो व्याजदरमा कर्जा लगानी गर्न सक्छ । बेस रेट पनि एक वर्षअघि ११.१८ रहेकोमा हाल ८.३८ प्रतिशतमा झरेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्