News Portal

 • युनाइटेड अजोडको एकिकृत कारोबार जेठ १४ गतेदेखि, मर्जर पछि ६० करोड पूँजी आवश्यक पर्ने

  आर्थीकसंसार संवाददाता९ जेठ, २०८०
  २६५ पटक
  ९ जेठ, २०८०

  काठमाडौं । युनाइटेड इन्स्योरेन्स कम्पनी र अजोड इन्स्योरेन्स कम्पनीले आगामी जेठ १४ गते आइतबारदेखि संयुक्त कारोबारको शुभारम्भ गर्ने भएका छन् । दुबै कम्पनीलाई नेपाल बीमा प्राधिकरणले अन्तिम स्वीकृति प्रदान गरिसकेको छ ।
  आगामी आइतबारदेखि युनाइटेड अजोड इन्स्योरेन्स कम्पनीको नामबाट कारोबार हुनेछ । दुई कम्पनीले गएको चैत १६ गते मर्जरको अन्तिम सहमतिपत्रमा हस्ताक्षर गरेका थिए । गएको पुस अन्तिममा प्रारम्भिक सहमतिपत्रमा हस्ताक्षर गरेका दुई कम्पनीले करिव साढे चार महिनाको अवधिमा मर्जर प्रकृयाँ टुङ्ग्याएका हुन् ।
  दुई कम्पनी विचमा १०० बराबर ८२.५ को अनुपातमा मर्जर भएको हो । यस स्वाप रेसियो अनुसार अजोड इन्स्योरेन्स कम्पनीको १०० कित्ता शेयर हुनेको मर्जर पश्चात ८२.५ कित्ता हुनेछ । युनाइटेडका शेयरधनीको कित्तामा कुनै फेरबदर हुने छैन ।
  मर्जर पश्चात युनाइटेड अजोड इन्स्योरेन्स कम्पनीको अध्यक्ष अजाद श्रेष्ठ हुनेछन् भने प्रमुख कार्यकारी अधिकृतमा साविक प्रुडेन्सियल इन्स्योरेन्सका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत एसके रावललाई नियुक्ति गर्ने टुङ्गो लागिसकेको छ ।
  साधारणसभाले ५ प्रतिशत बोनस शेयर पारित गरे सँगै युनाइटेड इन्स्योरेन्स कम्पनीको चुक्ता पूँजी एक अर्ब ७ करोड पुगेको छ । अजोडको चुक्ता पूँजी एक अर्ब रहेको छ । स्वाप रेसियोका आधारमा अजोडको चुक्ता पूँजी ८२ करोड ५० लाखमा झर्नेछ । मर्जर पश्चात चुक्ता पूँजी एक अर्ब ९० करोड पुग्नेछ । नेपाल बीमा प्राधिकरणले तोकेको न्युनतम चुक्ता पूँजी जुटाउन कम्पनीलाई अझै ६० करोड आवश्यक पर्नेछ । कम्पनीले मर्जर पछि हकप्रद निष्काशन गर्नु पर्ने देखिन्छ ।
  प्रभु इन्स्योरेन्ससँग मर्जर भाडिए पछि अजोडले युनाइटेडसँग मर्जरको सहमति गरेको थियो । प्रभुसँग स्वाप रेसियोमा कुरा नमिले पछि मर्जर भाडिएको हो । अजोडले युनाइटेडसँग मर्जर प्रकृयाँ टुङ्ग्याए पनि प्रभु इन्स्योरेन्सले अहिलेसम्म जोडि पाउन सकेको छैन । कम्पनीले चुक्ता पूँजी जुटाउन विदेशी रणनीतिक साझेदार भित्र्याउने योजना प्रस्तुत गरेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्