News Portal

 • बिजनेशमा आइएमईपछि नेशनल लाइफ आक्रामक, सिटिजन र सानिमा रिलायन्सबीच प्रतिस्पर्धा

  आर्थीकसंसार संवाददाता१९ जेठ, २०८०
  १२८ पटक
  १९ जेठ, २०८०

  काठमाडौं । जीवन बीमा व्यवसाय गर्दै आएको आइएमई लाइफ इन्स्योरेन्स बिजनेशमा आक्रामक देखिएको छ । गत बैशाखसम्मको तथ्यांकअनुसार बीमाशुल्क संकलनमा आइएमई लाइफ अन्य कम्पनीको तुलनामा आक्रामक देखिएको हो ।

  आइएमई लाइफले एक वर्षको अवधिमा २७.२१ प्रतिशत बढी बीमाशुल्क संकलन गरेको छ । गत आवको बैशाखमा २ अर्ब ५६ करोड ७५ लाख रुपैयाँ बराबरको बीमाशुल्क आर्जन गरेको कम्पनीले चालु आवको बैशाखसम्ममा ३ अर्ब २६ करोड ६२ लाख रुपैयाँ संकलन गरेको छ ।

  नेपाल बीमा प्राधिकरणले उपलब्ध गराएको तथ्यांकअनुसार प्रतिशतको आधारमा सबैभन्दा बढी बीमाशुल्क संकलन गर्नेमा आईएमई लाइफपछि नेशनल लाइफ रहेको छ । समीक्षा अवधिमा नेशनल लाइफले १२.८५ प्रतिशतले आफ्नो बिजनेश वृद्धि गरेको छ । २०७९ बैशाखसम्ममा १० अर्ब ९८ करोड रुपैयाँ बराबरको प्रिमियम संकलन गरेको कम्पनीले २०८० को सोही अवधिमा १२ अर्ब ३९ करोड रुपैयाँ संकलन गरेको छ ।

  त्यस्तै, दोहोरो अंकको प्रतिशतले बिजनेश वृद्धि गर्नेमा महालक्ष्मी लाइफ इन्स्योरेन्स छ । इन्स्योरेन्सले एक वर्षको अवधिमा १०.६९ प्रतिशतले प्रिमियम बढाएर एक अर्ब ३१ करोड २० रुपैयाँ संकलन गरेको तथ्यांकले देखाएको छ ।

  सबैभन्दा बढी रकमको प्रिमियम संकलन गर्नेमा भने नेपाल लाइफ नै अग्रस्थानमा रहेको छ । समीक्षा अवधिमा इन्स्योरेन्सले २९ अर्ब ६५ करोड ३२ लाख रुपैयाँ प्रिमियम संकलन गरेको छ । जुन २०७९ बैशाखको तुलनामा ४.५७ प्रतिशतले बढी हो ।

  त्यस्तै, लाइफ इन्स्योरेन्स कर्पोरेशन (नेपाल) ले बिजनेसमा नेपाल लाइफलाई पछ्याइरहेको छ । लाइफ इन्स्योरेन्स कर्पोरेशनले ४.९० प्रतिशतले बिजनेश बढाएर १४ अर्ब १८ करोड रुपैयाँ संकलन गरेको छ ।

  बिजनेश बढाउनेमध्ये सिटिजन लाइफ र हालै मर्ज भई बनेको सानिमा रिलायन्स लाइफबीच कडा प्रतिस्पर्धा देखिएको छ । समीक्षा अवधिमा सिटिजन लाइफले ४ अर्ब ४२ करोड र सानिमा रिलायन्सले ४ अर्ब ४१ करोड रुपैयाँ बराबरको प्रिमियम संकलन गरेका छन् । जुन गत आवको तुलनामा क्रमशः ३.३९ र ३.०६ प्रतिशतले बढी हो । साविकको सानिमा लाइफ र साविकको रिलायन्स लाइफ मर्ज भइ सानिमा रिलायन्स लाइफ बनेका हुन् ।

  प्राधिकरणको तथ्यांक अनुसार सबै कम्पनी अर्ब क्लबमा प्रवेश गरेका छन् । समीक्षा अवधिमा अधिकांश कम्पनीको व्यवसाय बढेको छ भने ५ वटा कम्पनीको भने घटेको छ ।

  हिमालयन लाइफ, सूर्यज्योति लाइफ, मेट लाइफ, सन नेपाल लाइफ र रिलायबल नेपाल लाइफको बीमाशुल्क भने गत वर्षको तुलनामा घटेको छ ।

  कुन कुनको बढ्यो/घट्यो ?

  प्रतिकृया दिनुहोस्