News Portal

 • अरनिको इन्टरनेशनल एसएस एण्ड कलेजले आईटी केन्द्रित विद्यालय र कलेजको रूपमा आफूलाई स्थापित गर्ने

  आर्थीकसंसार संवाददाता१३ भदौ, २०७९
  १२८ पटक
  १३ भदौ, २०७९

  काठमाडौं । अरनिको इन्टरनेशनल एसएस एण्ड कलेजले आज कलेज प्रांगणमा आयोजित एक भव्य समारोहमा चार ख्यातिप्राप्त राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय आईटी कम्पनीहरुसँग समझदारी पत्रमा हस्ताक्षर गरेको छ ।
  समझदारी पत्रले उच्च माध्यमिक तहका विद्यार्थीहरूलाई गुणस्तरीय IT शिक्षा उपलब्ध गराउने उद्देश्य राखेको छ, जसले बजारमा काम गर्न सक्षम IT जनशक्ति उत्पादन गर्ने लक्ष्य राखेको छ।
  आईटी सेवा र डिजिटलाइजेशनको बढ्दो मागसँगै, विश्वव्यापी आईटी उद्योगमा दक्ष जनशक्तिको ठूलो अभाव छ। नेपाल तथा विदेशमा रहेका धेरै कम्पनीहरूले दक्ष जनशक्तिको अभावको सामना गरिरहेका छन् र भविष्यको मागलाई सम्बोधन गर्न उच्च माध्यमिक तहका विद्यार्थीहरूलाई कार्य-योग्य आईटी सीपहरू उपलब्ध गराउने योजना बनाउन थालेका छन् । यस सम्बन्धमा, Treeleaf Technologies, Krafters Technology, AUXFIN र BIT Iconic Pvt Ltd ले अरनिको इन्टरनेशनल एसएस एण्ड कलेजसँग आफ्नो शिक्षामा व्यवहारिक आईटी सीपहरू समावेश गरेर विद्यार्थीहरूलाई भविष्यको आवश्यकताको लागि तयार पार्ने उद्देश्यसाथ सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका छन्।
  अरनिको इन्टरनेशनल एसएस एण्ड कलेज, जसले आफ्नो स्थापनाको ४९ औं वर्ष मनाउँदै छ, आफ्नो स्कूल र कलेजमा व्यवहारिक आईटी सीपहरू प्रदान गर्दै आएको छ । यस सम्झौताबाट टेक्नोलोजी कम्पनीहरूबाट मद्दत लिँदै कलेजले आफ्ना शिक्षार्थीहरूलाई दक्ष जनशक्तिमा परिणत गर्न सक्नेछ। एमओयूमा +२ लेभलमा अध्ययनरत विद्यार्थीहरूलाई फाइदा पुग्ने धेरै खण्डहरू समावेश छन्। केही बुंदाहरु निम्न अनुसार छन् :
  • पाठ्यक्रमको रूपमा आईटी सीपहरू (प्रोग्रामिङ, डिजाइनिङ, प्राविधिक लेखन, AI, IoT र तार्किक सोच) को बिकाश;
  • कम्पनीको लागि चाहिने बिशेष प्रविधिहरूमा अल्पकालीन र दीर्घकालीन प्रशिक्षण कार्यक्रमहरू।
  • तल्लो तहमा विद्यार्थीहरूमा आईटी सीपहरू बढाउने
  • आईटी क्षेत्रहरूमा क्यारियर परामर्श।
  • अरनिको अनुसन्धान प्रयोगशाला र अरनिको क्लबको सुदृढीकरण;
  • क्लब कार्यक्रमहरूको लागि प्राविधिक, विशेषज्ञ र आर्थिक प्रायोजन।
  • अरनिकोका विद्यार्थीहरूलाई इन्टर्नशिपको लागि अवसरहरू प्रदान गर्दै, रोजगारी तालिम र नियुक्तिहरूमा ग्राह्यता;
  • IT डोमेनमा अरनिकोका कर्मचारीहरूको व्यावसायिक सीप विकास;
  • शैक्षिक सामग्री र स्रोतहरूको साझेदारी वा सिर्जना।
  कार्यक्रमलाई अरनिकोका उपाध्यक्ष रमेश पराजुलीले औपचारिक स्वागत गर्नु भएको थियो । अतिथि र उपस्थितहरूलाई स्वागत गर्दै, उहाले साझेदारहरूले आईटी शिक्षामा ल्याउने गुणस्तर वृद्धिको बारेमा विस्तार गर्नु भयो जसले गर्दा आफ्ना विद्यार्थीहरूलाई बजारको आवश्यकताहरू बुझ्ने र तदनुसार आफूलाई तयार गर्ने अवसर प्रदान गर्दछ। कार्यक्रममा आईटी साझेदारका प्रतिनिधिहरुले पनि सम्बोधन गर्नु भएको थियो । Treeleaf Technology का CTO अशोक कुमार पन्तले विश्वव्यापी आईटी डायस्पोरामा नेपाली आईटी क्षेत्रको गुणस्तर सुधार गर्न यस्तो कार्यक्रमको आवश्यकतामा जोड दिनु भएको थियो । त्यस्तै Auxfin का Country Manager सविन महर्जनले बजारमा गुणस्तरीय आईटी जनशक्तिको अभाव रहेकोमा चिन्ता व्यक्त गर्नु भयो । Krafters Technology का CEO विकास महर्जनले कार्यक्रमले देशको सूचना प्रविधि क्षेत्रमा सकारात्मक प्रभाव पार्ने कामना गर्नु भयो । BIT Iconic Pvt Ltd का CTO बिनिता ठाकुरले यस्तो उद्योग-प्राज्ञिक साझेदारीबाट नेपाल कसरी लाभान्वित हुन सक्छ भन्ने बारेमा आफ्नो विचार साझा गर्नु भयो । कार्यक्रमको समापन प्रधानाध्यापक सुदर्शन नेपालले धन्यवाद ज्ञापन गर्दै गर्नुभएको थियो । साझेदारहरूप्रति कृतज्ञता व्यक्त गर्दै उहाले कलेज र साझेदार संस्थाहरुबीचको सहकार्यको निरन्तरता मा जोड दिनु भयो ।

  उद्योग र कलेज बीचको यस्तो सहकार्य हालैका दिनहरूमा निक्कै देखिन थालेको छ तर यस्तो सहकार्य स्नातक र स्नातक शिक्षा स्तरमा मात्र सिमित रहेको छ। अरनिको इन्टरनेशनल एसएस एण्ड कलेजले एउटा दूरदर्शी पाइला सुरु गरेको छ जुन देशको आईटी उद्योगको उत्थानमा क्रान्तिकारी कदम हुने आशा राखेको छ । कलेज र उद्योगबीच उच्च माध्यमिक तहमा यस्तो सहकार्य नेपालको समग्र IT शिक्षामा आन्दोलनको लहर सुरु गर्न कोसेढुङ्गा हुने आशा गर्न सकिन्छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्