News Portal

 • राष्ट्रिय सहकारी बैंकको नाफा ६९ प्रतिशतले बृद्धि

  आर्थीकसंसार संवाददाता१४ वैशाख, २०७८
  ३०० पटक
  १४ वैशाख, २०७८

  काठमाडौ । सहकारी क्षेत्रको एक मात्र बैंक राष्ट्रिय सहकारी बैंकले चालु आर्थिक वर्ष २०७७/७८ को तेस्रो त्रैमासमा ६२ करोड ८५ लाख २१ हजार नाफा कमाएको छ । जुन गत वर्षको तुलनामा करिब ६९ प्रतिशतले बढी हो ।
  बैंकले गत आर्थिक वर्षको सोही अवधिको नाफा ३७ करोड १२ लाख ६८ हजार रहेको थियो । बैंकले बैशाख १४ गते प्रकाशित गरेको लेखा परिक्षण नभएको वित्तीय विवरण (अपरिष्कृत) अनुसार यस अविधमा बैंकको खुद ब्याज आम्दानी बढेर १ अर्ब २१ करोड रुपैयाँ पुगेको छ । गत वर्षको सोही अवधिमा बैंकको खुद ब्याज आम्दानी ७१ करोड ९७ लाख रुपैयाँ रहेको थियो ।
  समिक्षा अवधिमा बैंकको सेयर पुँजी २ अर्ब ८६ करोड रुपैयाँसहित ५९ अर्ब ४५ करोड रुपैयाँ निक्षेप संकलन गरी ३३ अर्ब ११ करोड रुपैयाँ कर्जा लगानी रहेको छ । त्यस्तै बैंकको जगेडा कोषमा ९१ करोड ३४ लाख रुपैयाँ रहेको छ ।
  हाल देशका ७७ वटै जिल्लाका सबै प्रकृतिका सहकारी संघ/संस्थाहरु गरी १३ हजार २ सय ८ वटा भन्दा बढी सदस्यहरु रहेका छन् । बैकको एक वटा केन्द्रीय कार्यालयसहित ७ वटै प्रदेशमा ६८ वटा शाखा कार्यालयमार्फत आफ्ना सदस्यहरुलाई सेवा दिई रहेको छ ।
  सदस्य सहकारी संघ/संस्थालाई दिने सेवामा सँधै अब्बल रहेको बैंकले नाफामा पनि आक्रमक रुपमा वृद्धि गरेको बैंकका अध्यक्ष केबी उप्रेतीले बताए ।
  बैंकले अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७६/७७ मा १५ प्रतिशतले लाभांश वितरण गरेको थियो भने बैंकमा कारोबार गर्ने सदस्य सहकारी संघ÷संस्थाहरुलाई सहकारी ऐन २०७४ तथा सहकारी नियमावली २०७५ को प्रावधान अनुसार बचत र कर्जा कारोबार गरेको थियो । साथै, १२ हजार ४६ वटा सदस्य सहकारी संघ/संस्थाहरुलाई संरक्षित पुँजी फिर्ता कोषबाट रकम समेत बाँडफाँड गरिसकेको बैंकका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत बद्रीकुमार गुरागाईंले जानकारी दिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्